زیپ و اهمیت آن در تولید کیف

زیپ وسیله ای است برای بسته شدن دهانه ی 2 تکه چرم یا پارچه که دندانه های آن با توجه به کاربرد آن ها دارای سایز های مختلفی می باشد.دندانه زیپ ها معمولاً از جنس پلاستیک یا فلز هستند.به سر هر زیپ گیره کوچکی ( (slide متصل است که توسط آن زیپ باز و بسته می شود.
زیپ به عنوان یک ملزومات مصرفی در ساخت کیف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا اگر به هر دلیلی کیف واژگون شود و زیپ کیف شما بسته باشد به هیچ عنوان وسایل درون کیف بیرون نمی ریزند.در واقع وجود زیپ به نحوی از وسایل داخل کیف شما محافظت می کند.

نحوه کارکرد زیپ

روی هر زیپ دو بخش اصلی وجود دارد یکی دندانه و دیگری اسلاید. در واقع دندانه های زیپ به شکل قلاب های کوچک کنار هم قرار گرفته که وقتی شما الاید زیپ را می کشید این قلاب ها به هم متصل یا از هم جدا می شوند.اما برای اینکه زیپ به خوبی کار کند دندانه های زیپ یا همان قلاب ها باید هم اندازه و هم شکل باشند تا به راحتی به هم متصل شوند.

انواع زیپ

زیپ های زیادی با اشکال و انواع گوناگون در بازار موجود هستند اما در کل به هفت گروه اصلی تقسیم می شوند که فقط بعضی از ان ها در دوخت کیف به کار می رود.
1.زیپ معمولی
2. زیپ دو رو
3. زیپ جدا شونده
4.زیپ تزیینی
5. زیپ فلزی
6. زیپ مخفی
7. زیپ دو طرفه

در بحث تولید کیف از زیپ های تزینی ، معمولی و در بعضی موارد از زیپ های نامرئی استفاده میشود و مابقی زیپ ها بیشتر در تولید لباس و پالتو کاربرد دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.